Kredi Not Nedir?

Son yıllarda daha sık kullanılan bir ifadeye dönüşen ve özellikle bazı bankacılık işlemlerinde dikkate alınan kredi notu sayışa bir ifade. Pek çok kişi banka kredisi kullanmak istediğinde bu ifade ile karşılaşıyor. Dolayısıyla kredi not nedir sorusunun yanıtını arıyor. Bilindiği gibi bireylerin bankalar ve finans kuruluşları ile mali bir dengesi bulunuyor. Bu dengenin çeşitli analizler neticesinde değerlendirilmesi ile bir puanlama yapılıyor. Kişinin banka ve finans kuruluşlarıyla olan bu mali dengesinin puan şeklinde ifadesine kredi notu ya da kredi puanı adı veriliyor.

Kredi Notu Değerlendirmeleri

Ülkemizde kredi notu 0’dan başlar ve 1900’e kadar çıkabilir. Kredi notunun sıfır olması kişinin bankacılık ve finans sektörü açısından riskli olduğunu gösterir. Kredi notunun 1900 olması ise kişinin en az riskli olduğu şeklinde değerlendirilir. Kredi notu değerlendirmelerinde tüm puanlar 5 farklı kategori kapsamında değerlendiriliyor. Bu kategoriler ve kredi notları ise şöyle.

Çok Riskli: 0 – 799

Orta Riskli: 800 – 1299

Az Riskli: 1300 – 1499

İyi: 1500 – 1699

Çok İyi: 1700 – 1900

Kredi Notu Nelere Göre Belirlenir? Kişinin kredi kartını ve bireysel kredilerini ödeme alışkanlıkları, kredi notunun belirlenmesinde en önemli unsur. Çünkü bireysel kredilerini ve kredi kartını geri ödeme alışkanlığı kredi puanının belirlenmesinde % 30 oranında etkili oluyor. Kişinin mevcut hesap durumları ile borç durumları da yine önemli bir etmen. Bu husus % 25 oranında dikkate alınıyor. Kredi notunun belirlenmesinde önemli olan bir diğer husus olan yeni kredi açılışları % 20 oranında etkili. Ne oranda kredi kullandığı ve bir diğer ifade ile kredi kullanımının yoğunluğu da % 15 oranında etkili oluyor. % 10 oranında da diğer hususlar değerlendiriliyor. Tüm bunlar bir arada değerlendiriliyor ve kişinin kredi puanı belirleniyor.

 

Etiketler: , ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.