Ev Dekorasyonunda Renklerin Kullanımı

Renkler; kullanıldıkları mekânın tüm atmosferinde belirleyici olabilecek kadar güçlü… Her rengin yansıttığı bir hava var ve özellikle ev dekorasyonunda renklerin kullanımı asla gelişigüzel olmamalı. Çünkü renkler sadece mekânın havasını belirlemekle kalmaz, insanların psikolojisi üzerinde de son derece etkili bir rol oynar. Doğru renk seçimi keyifli bir mekân elde etmenizi sağlarken, yanlış renk seçimleri ise mekânın kasvetli ve boğucu bir havaya bürünmesine sebebiyet verebilir.

Kırmızı Rengin Anlamı ve Dekorasyonda Kullanımı

Sıcak bir renk olan kırmızı dekorasyonda vurgu amacıyla kullanılmalıdır. Dominant ve baskın bir renk olması, dekorasyonda da hakim renk olmasının önüne geçebiliyor. Tüm yaşam alanlarında az kullanılması gereken bir renk olan kırmızı, aktivitenin yoğun olduğu ve çok ışık alan yerlerde kullanılmalıdır.

Mavi Rengin Anlamı ve Dekorasyonda Kullanımı

Mavi, soğuk bir renktir. Serinletici ve ferahlatıcı bir etkisi var. Bu nedenle mavinin açık tonları dekorasyonda bol miktarda kullanılabilir. Huzur veren etkisi sayesinde oturma alanlarında ve uyuma alanlarında dekorasyon çalışması yaparken mavi rengin hakim olduğu bir tasarım hazırlayabilirsiniz. Ancak çalışma odası gibi yoğun beyin aktivitesi gerektiren alanlar için mavi uygun değil.

Kahverengi Rengin Anlamı ve Dekorasyonda Kullanımı

Kahverengi ne sıcak ne de soğuk bir renktir. Nötr olan bu renk, konfor ve huzur etkisi yaratır. Dekorasyonda ise az da olsa kullanılan bir renktir. Çünkü nötr olması nedeniyle bir geçiş rengi olma görevini de üstlenir. Zıt renkler arasında kullanıldığında, herhangi bir rahatsızlık vermez. Ancak fazla kullanımı sıkıcı bir etki yaratır.

Siyah/Beyaz Rengin Anlamı ve Dekorasyonda Kullanımı Siyah ve beyaz zıt renklerdir. Dekorasyonda vurgulu ve çarpıcı bir atmosfer yaratmak için bir arada kullanılır. Ancak siyah ve beyazın hakim olduğu bir dekorasyonda çok fazla renk kullanımı yapılamaz. Beraberinde maksimum 2 renk daha kullanılmalıdır.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.