Evde Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Evde meme muayenesi nasıl yapılır, kendi kendine muayene ne sıklıkla yapılmalıdır? Meme de kist oluşumu ve daha birçok konu hakkında henüz çok bilinçlenmemiş olan kadınlar bulunuyor. Oysaki sadece bir dakikalık bir muayene ile olası risklerden kurtulabilir ve erken teşhisten yararlanabilirsiniz.

Sadece bir dakikanızı alacak olan bu muayeneyi de sadece ayda bir kez yapmanız gerekir. Sağlık açısından erkenden hissedilen bu bulgu sayesinde meme kanseri gibi olası rahatsızlıklarında tedavisine başlanabilir.

Düzenli olarak meme muayenesi yapmakta olan kadınlar; kendi meme özelliklerini tanıyarak olumsuz bir belirtiyi daha kolay anlayabiliyorlar. Evde meme muayenesi farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. Ayna karşınında tek kolun kaldırılması ile yapılan muayenenin yanı sıra yatarak yapılan muayene de etkili bir muayene yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar meme kanserinde erken bulgular çok net belirgin olmasa da sürekli bu muayeneyi yapan kadınlar farklılığı hemen anlayacaktırlar.

Muayene Yöntemleri

Öncelikle ellerinizi belinize koyun ve ayna karşısında memelerinizin simetrik olup olmadığını kontrol edin. İki el yukarı kaldırılarak aynı şekilde olup olmadıkları incelenir.

Yatakta tek kol arkaya doğru uzatılıp başın altına da konabilir. Diğer eliniz ile meme başından başlamak üzere tüm çevre iki parmak ile dairesel olarak incelenir. Bu uygulama diğer meme içinde diğer kolun baş altına konması şeklinde yapılır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin en belirgin bulguları ise meme ya da koltukaltı bölgesinde kitlenin oluşması, meme ucunda yaşanan akıntı, meme boyut ve şeklinde olan değişim, meme başındaki renk değişimi olarak sayılabilir. Bu belirtiler kanser belirtisi olup başka bir rahatsızlığı da temsil ediyor olabilir. Bu sebep ile mutlaka doktora girilerek gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.