Çocukları Obeziteden Korumak için Ne Yapılmalı?

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan obezite, teknolojinin hızlı ilerleyişi ile birlikte hayatımızda her geçen gün daha fazla karşılaştığımız bir hastalık halini almış durumda. Şehir hayatı ile birlikte de hızlı bir şekilde yayılan obezite, tehlikeli sonuçlara açabiliyor. Çocukları obeziteden korumak için ne yapılmalı sorusunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

En değerli varlığınız olan çocuğunuzu obeziteden koruyabilmek ebeveynler olarak sizlerin görevidir. Çocuğunuzu obezite hastalığından koruyabilmek için ilk olarak fast food gıdalardan uzak tutmanız gerekiyor. Çocuğunuzun obezite hastalığına yakalanmasını istemiyorsanız fast food tarzı gıdaları onun hayatından mümkün olduğunca çıkartmanız gerekiyor.

Hazır olarak tüketilen bu tür gıdalar insan vücudunun tanımlayamadığı pek çok farklı katkı maddesi içermektedir. Bu maddeler vücut tarafından yağ olarak depolanmaya başlar. Bu sebeplerden dolayı hazır gıdaların ve beslenme şeklinin obeziteye yol açtığı görülür.

Hazır gıdalara iyi bir alternatif arıyorsanız çocuğunuzun tüketmeyi sevdiği cipsleri veya hamburger gibi yiyecekleri evinizin ortamında; kendi ellerinizle daha sağlıklı bir şekilde hazırlamayı deneyebilirsiniz. Ev yapımı olan yiyeceklerin içerisinde katkı maddesi yer almayacağından daha sağlıklı olacaktır.

Sosyal Aktivitelere Yönlenin

Ayrıca çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri onunla birlikte hazırlayarak daha keyifli bir etkinlik yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun el becerileri gelişirken, sizinle birlikte daha eğlenceli vakit geçirmeye başlar.

Bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonlara karşı çocuğunuzu koruyun. Çocuğunuzun sürekli olarak sosyal medya sitelerinde vakit geçirmesini ve bütün gün bilgisayar kullanmasını mutlaka önleyin.

Hareketsizlik obezite hastalığının en önemli sebebidir. Bu yüzden çocuğunuzun daha fazla sosyal aktivitelere vakit ayırmasını sağlayın. İyi bir yöntem olarak çocuğunuz ile birlikte ufak yürüyüşlere ve koşulara çıkmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle kendi sağlığınızı da güven altına almış olursunuz.

 

Etiketler: , , , , , ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.