1 Kilo Vermek için Haftada Kaç Kalori Yakılmalı?

1 kilo vermek için haftada kaç kalori yakılmalı sorusu genellikle diyet dönemlerinde her kadının merak ettiği konuların başında gelir. Aslında 1 kilo vermek için ne kadar kalori yakılması gerektiğinin tam formulize edilmiş bir kalıbı yoktur. Her insanın metabolizması farklı çalıştığı için bu konuda net bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak kalori yakımı günlük alınan besinlerden yola çıkılarak tahmini şekilde hesaplanabilir.

Kalori Yakımı için Öneriler

Günlük beslenmesinde örneğin; hamburger, sandviç, poğaça veya pasta gibi daha çok hamur ağırlıklı gıdalar tüketen bir kişi, diyet dönemlerinde kilo vermek için daha çok kalori yakımına ihtiyaç duyacaktır.

Uzmanlar, kadınların günde 1000-1200, erkeklerin de 1200-1600 kalori yakabilecekleri diyetler yapmalarını önerir. Tahmini bir çıkarımda bulunulacak olunduğunda ise 500 gramın 3500 kaloriye denk geldiği düşünülmesi gerekir. Ayrıca sağlık açısından ve vücudun diğer fonksiyonlarını yerine getirebilmesi bakımından her zaman 800 kalorinin altına düşülmemeye çalışılmalıdır. Ayrıca su tüketimi de asla es geçilmemelidir.

Kalori Yakmak için Sporu Aksatmayın!

Kilo veriminde tüketilen besinler kadar, sporun da büyük önem taşıdığı göz önünde bulundurulması gerekir. Yapılan diyet programı, her zaman için uygun bir sportif aktivite ile desteklenmelidir. Yeni spor yapmaya karar verildiyse günde 10’ar dakikalık yürüyüş yapmanız daha sağlıklı kilo vermenizi hızlandıracaktır. Dilerseniz ilerleyen dönemlerde yüzme ve kas güçlendirme gibi farklı aerobik egzersiz türlerine de yönelebilirsiniz. Örneğin; 1 saat aerobik ve eliptik bisiklet ile yürüyüş yapmanız toplamda 520 kalori vermenize destek olurken, 1 saatlik yüzme ise 446 kalori yakımını kolaylaştıracaktır. Kilo alımınıza katkıda bulunan aerobik egzersizler ayrıca kalp sağlığınız, vücut dinamikliğiniz ve esnekliğiniz açısından da son derece faydalı sportif aktivitelerdir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.