Zor İnsanlarla Baş Etme Yolları

Hayatın her alanında mutlaka zor insanlarla karşılaşılan ve tahammül sınırlarının zorlandığı dönemler yaşanır. Özellikle birçok farklı insanın biraraya gelip bir takım oluşturduğu iş hayatı, agresif ve zor insanlarla en sık karşılaşılan yerler arasındadır. Dolayısıyla herkes ılımlı ve pozitif bir kişiliğe sahip olmadığı için, zor insanlarla baş etmek için bazı stratejiler geliştirilmelidir. Bunu yapmak çoğu zaman zorlayıcı olsa da insan ilişkilerinin ve iletişim kuvvetli olması her tür insanla orta yolu bulabilmekten geçer.

insanlarla konuşmak

insanlarla konuşmak

İletişim Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Agresif ve zor insanlar her zaman kendilerinin haklı olduğunu düşünüp, karşısındaki kişiyi baskısıyla susturmak isterler.  Bu tür insanlarla baş etmenin yolu ise, sabırlı ve soğukkanlı olmaktan geçer. Çünkü siz ne kadar soğukkanlı ve kontrollü olursanız, karşınızdaki kişinin agresifliğini bastırmada o kadar etkili olursunuz. Eğer kişi hala aynı tavrını sürdürüyor ve sizinle bir orta yol bulamıyorsa o ortamdan ve kişiden sakinleşene kadar uzaklaşın.

Bakış açınızı genişletin ve yargılamalarınızda objektif olun. Yani karşınızdaki kişinin asabiliğine sinirlenip, aynı şekilde karşılık vermek yerine onun gibi düşünmeye ve onun ne istediğini anlamaya çalışın.

insanlarla başa çıkmak

insanlarla başa çıkmak

 

Enerjinizi o kişi için harcayıp moralinizi bozmaya değer mi diye kendinize sürekli bu soruyu sorun. Bu şekilde karşınızdaki kişiyi gözünüzde büyütmeden tartışmadan kaçınmanız mümkün olabilir.

Siz de karşınızdaki kişi gibi agresif davranmak yerine, ona açıklayıcı cümleler kurun ve nazik davranın. Çünkü bu tarz davranışlarınız, onun beklentisine aykırı olduğu için  onu şaşırtır ve sakinleşmesini sağlar.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.