Yeni Doğan Bebeklerde Altı Haftalık Bakım

Sağlıklı bebekler farklı ölçülerde dünyaya gelirler, ancak birçok özellik birçok bebekte aynıdır. İlk doğduğu zaman bebeklerin birçoğunun başı biraz deforme olmuş gibidir. Ancak bu durum normaldir. Bunun sebebi, bebeğin başının doğum kanalından geçerken basınç nedeniyle sıkışması durumudur.

Bebeklerin cildi, verniks denilen koruyucu ve yağlı bir madde ile kaplıdır. Ayrıca kan dolaşımı ve solunum durumu, normale dönene kadar bebeğin cildi mavimsi bir renkte görünebilir.

yeni doğan bebek

yeni doğan bebek

Bazı bebeklerde, doğduktan sonra lanugo denilen ince ve yumuşak tüyler bulunur. Bu tüyler doğumdan birkaç hafta sonra dökülürler.

Bebekler doğdukları zaman, bazı reflekslere sahiptirler. Bu refleksler, doktorlar tarafından, merkezi sinir sisteminin çalışıp çalışmadığını anlamak için kontrol edilirler.

yeni doğmuş bebek

yeni doğmuş bebek

Bebeklerin ana rahminde oluşan ilk refleksleri emme refleksidir. Doğduktan sonra da bu refleks gelişmeye devam eder. Parmaklar ile bebeğin yanağına ya da ağzının yakınlarına dokunduğunuzda arama refleksinin olduğunu görürsünüz.

Sonuç

Bütün bu bilgilerin bilinmesi, çocukların altı haftalık bakımlarının yapılmasında oldukça önem arz eder. Yenidoğan bebek bakımı, bu bilgilerin ışığında daha iyi yapılabilir.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.