Toplu Taşım Araçları için Mini Kılavuz

Bir arada yaşamayı öğrenmemiz gerek. Toplu taşım araçlarında yapılacaklar ve yapılmayacaklar bir arada nasıl yaşanacağının tipik göstergesi.

Yapılacaklar çok basit aslında. Yürüyen merdivenlerle başlayalım. Sol tarafta yürüyenler yoluna devam edebilsin diye yürüyen merdivenlerde sağda duruyoruz.

Ve solda yürüyenlere bu zaten yürüyor kardeşim, sen neden ayrıca yürüyorsun bakışıyla bakmıyoruz. İnsanları iterek kendimize yol açmıyor, sıramızı bekliyoruz.

Toplu Taşım Araçları İçin Mini Kılavuz

Toplu Taşım Araçları İçin Mini Kılavuz

Sıra demişken, sıraya girmeyi nerede olursa olsun öğreniyoruz. Önce taşıttakiler inecekler, binenler sonra binecekler. Birilerinin inmesi gerek ki birileri binsin.

Araçlardan inenlerin karşısında durmuyoruz. Kapının sağ ya da sol yanında durarak inenlere yol veriyoruz. Müzik sadece kendi ruhunuzun gıdası.

Müzik aletinin sesini sadece kendimizin duyacağı şekilde açıyoruz. Erkeksek, bacaklarımızı açarak değil, kapatarak oturuyoruz.

Toplu Taşım Araçları

Toplu Taşım Araçları

Bilet alınmayacak yaştaki çocuklarımızı kalabalık saatlerde yanımıza oturtmuyor, kucağımıza alıyoruz. Çocuklarımızın ayakkabılarla koltuklara basmalarına izin vermiyoruz.

Yaşlılara, hastalara, engellilere ve hamilelere mutlaka  yer veriyoruz. Hastalık gibi acil bir durum yoksa telefonda konuşmuyoruz. İlla konuşacaksak bunu yavaş sesle yapıyoruz.

Eimizdeki cep telefonuyla vakit geçirmek yerine herkesin yolculuklarda okuduğu bir toplum olma ümidini de hala taşıyoruz.

Romanya’nın Kaloşvar kentinde eğer toplu taşıma aracında kitap okuyorsanız yolculuğu bedava yapabiliyorsunuz.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.