Temizlik Hastalığı mı? Titizlik mi?

Temiz bir toplumda titizlik, özellikle temizlik konusunda, temizliğin doğru yapılıp yapılmadığının kontrolüdür. Bu yönü ile temizlik hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Temizlik hastalığı olan insanlar, bu hastalığı nerede ise her saniye yaşarlar. Sürekli etraflarının pis olduğunu zannederler.

temizlik hastası

temizlik hastası

Bu hastalık öyle bir dereceye gelir ki, bu tür insanlar vücutlarına zarar verecek derecede temiz olmaya çalışırlar.

Psikoloji bilimindeki adı, “obsesif kompulsif” olan temizlik hastalığı, kişinin etrafındaki insanları rahatsız edecek kadar ciddi bir sorundur.

Temizlik Hastalığının Belirtileri

Bu hastalığa sahip olan kişilerde; vücutlarında ve bulundukları mekanda sürekli bir temizlik yapma ihtiyacı, etrafında bulunan her şeyin kirli olduğu kanısı, kıyafetler de dahil olmak üzere ve temiz olduğu halde birçok eşyanın yeniden temizlenmesi gibi durumlar görülür.

temizlik yapmak

temizlik yapmak

Bu tür kişiler, hem ekonomik olarak hem de sosyolojik olarak birçok kayıp yaşarlar. Bu hastalıkları nedeni ile insanlar kendilerinden uzaklaşır. Ayrıca bu kişiler diğer insanlara oranla bağışıklık sistemi daha zayıf olan kişilerdir. Sürekli vücutlarında temizlik yaptıkları için, vücudun bağışıklık sisteminin tanıması gereken mikroplardan arındırırlar.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.