Avukatlık Çeşitleri

Avukatlık mesleği; hukuk bölümü okurken kişilerin belli branşları seçmesi ile daha çok hangi dava üstünde çalışabileceğini karar vermesi ile çeşitlere ayrılıyor. Bu çeşitlilik içinde hangi konuda uzmanlaşırsa; kişi mezuniyet sonrasında ise bu hukuk dalı üstünde çalışmalarını sürdürerek konusunda uzman hale gelir. Bu uzmanlık neticesinde de dava dosyaları kendi branşına göre olan sunulur. Bir ceza avukatına boşanma davası için gitmek abes olurken tersi de olmaz. Bu sebep ile avukat seçiminde hangi branşa göre eğitim aldığına ve hangi konulardaki davalara baktığına dikkat etmek gerekir.

Avukat Branşları Var mıdır?

Türkiye de avukatlık mesleğinde henüz bir branşlara ayırma olayı mevcut değildir. Sadece belli bir konu üstünde eğitim alıp bu konuda uzmanlaşan avukat, hep aynı tür davaları alarak kendisini bu konuda isim yapmış biri olarak lanse edebilir. Bu da yanlış bir durum değildir. Fakat avukatlık çeşitleri gibi bir ayrım çok da mümkün değildir.

Hukuk bölümünde görülen bölüme göre bölünürse, farklılıklar sebebi ile karışacaktır. Bu neden ile doktorlar gibi göz eğitimi ile göz diş eğitimi ile diş hekimi olunmuyor. Fakat avukat özelikle boşanma davalarına bakıyor ise o avukata boşanma avukatı demek de yanlış olmaz.

Avukat Seçiminde Branş

Bu anlamda sayılabilecek birçok avukatlık alanı bulunuyor. Fakat bu dallarında tam olarak aydınlatıcı bir özelliği olmadığı için avukat seçiminde sadece davanıza ile ilgili avukatın bakıp bakamayacağı ya da bakmış olduğu dava türlerini araştırarak seçim yapmanız mümkündür. Bu durumu avukat ile telefon ile ya da yüz yüze görüşerek de neticelendirmeniz mümkün. Bu görüşme sonucunda sizi belli bir bölüme ya da avukata yönlendirebilir ya da eğitimini tamamladığı bölüm üstüne ise davanızı alabilir.

 

Etiketler: , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.