Topuklu Ayakkabı Giymenin İncelikleri

Ne kadar zor olursa olsun, ne kadar acı verirse versin vazgeçilmez bir aşktır topuklu ayakkabı! Aslında doğru ayakkabı modeli tercih edilir ve bazı noktalara dikkat edilir ise topuklu ayakkabı giymek hiç de zor değildir. İşte sizin için derlediğimiz topuklu ayakkabı giymenin incelikleri!

  • Topuklu Ayakkabı Tabanı Çok İnce Olmamalı!

Ayakkabı topuğunun yüksekliğine bağlı olarak basınç merkezi, ayak parmaklarınızın ucuna kadar uzanır. Tabanın ince olması, basıncın, dolayısı ile ayaklarınızdaki ağrının sorumlusu olacaktır. Ayak tabanı yere ne kadar uzak olursa o kadar az ağrı hissedersiniz.

  • Ayakkabı Topuğu Seçimi 

İnce topuklu stilettoların zarafeti bir başkadır, fakat topuklu ayakkabının topuğu ne kadar kalın olur ise o kadar rahat olacağı da bir gerçektir. Özellikle gündüz kullanımlarınızda kalın topuklu olanları daha rahat giyebilirsiniz.

  • Topuklu Ayakkabı Numarası

Topuklu ayakkabıları rahat kullanabilmek için ayak ölçünüze uygun olması gerekir. Seçtiğiniz model ne çok dar ne de bol olmalıdır. Çok sık giymiyorsanız, zaman zaman kilo artışı veya yaş alma ile ayak numaralarının değişebileceğini göz önüne alarak güncellemeniz de yarar var.

  • Ayak Yapınıza Uygun Topuklu Ayakkabı Tercih Edin!

Her kadının ayak yapısı farklıdır. Doğal olarak her model ayakkabıyı da ayağınızın yapısına uygun değil ise kullanamazsınız. Taraklı ayakların sivri burun topuklulardan, ayak kemeri yüksek kişilerin üstü kapalı modellerden uzak durması gerekiyor.

  • Destek Materyalleri Kullanın

Silikondan yapılmış özel ayakkabı içi materyalleri özellikle ayaklarınızın ileri kaymasını önleyen minik kabarcıklı petler, sürtünme katsayısını azaltıyor ve ayağınızı destekleyerek topuklu ayakkabı da rahat bir kullanım sağlıyor.

  • Topuklu Ayakkabı ile Yürüme Egzersizleri

Sık sık topuklu giymeye alışık değilseniz ve yeni bir stiletto almışsanız, kullanmadan önce mutlaka evde kısa aralıklı egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Yürürken ayak tabanınızın yere paralel uzanmasına ve tüm ayak ağırlığınızın eşit dağılmasına dikkat ederseniz, topuklu ayakkabınızı daha konforlu kullanabilirsiniz.

  • Uzun Süre Topuklu Üzerinde Kalmayın!

Eğer uzun süreli bir aktiviteye katılacaksanız yanınıza rahat bir ikinci ayakkabı almanızı öneririz. Eve döndüğünüzde ise iyi bir dinlenme ve su masajı şart!

 

Etiketler: , , , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.