Meyve Yemek Sağlığınız için İyi mi Kötü mü?

Daha fazla meyve ve sebze tüketmek, muhtemelen dünyanın en popüler sağlık önerisidir. Herkes, meyvelerin sağlıklı olduğunu bilir. Bazı insanlar onlara “doğanın fast-food yiyeceği” adını verir çünkü taşıması ve hazırlanması çok kolaydır. Bununla birlikte, meyveler diğer bütün yiyeceklere kıyasla şeker bakımından nispeten yüksektir. Bu nedenle, sonuçta gerçekten sağlıklı olup olmadıklarını merak edebilirsiniz.

still-life-562357_640

Aşırı Meyve Şekeri Zararlı mı?

Birçok kişi, şeker kötü olduğu için, aynısının fruktoz içeren meyveler için de geçerli olması gerektiğine inanıyor. Ancak, bu bir yanılgıdır; meyvelerde korkulacak kadar fruktoz yoktur. Fruktoz, sadece büyük miktarlarda zararlıdır. Bütün bir meyveyi yerken, zarar verecek kadar fruktoz tüketmek neredeyse imkânsızdır. Fruktoz karaciğerinize hızlı ve büyük miktarlarda yerleştiğinde zaman içinde olumsuz sağlık etkileri olabilir. Bununla birlikte, küçük miktarlarda, (bir elma yediğinizde olduğu gibi) fruktozu vücudunuz kolayca metabolize edebilir.

Elbette meyveler sadece fruktoz deposu değildir; lif, vitamin, mineral ve çeşitli antioksidanlar dâhil olmak üzere önemli besinler içerir. Meyvelerde ayrıca elyaf, su ve önemli çiğneme dayanımı bulunur. Bütün meyvelerin çiğnenip sindirilmesi zaman alır. Bu nedenle, kendinizi daha tok hissedersiniz.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.