Kürtaj Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz

Kürtaj, bir bebeğin doğumuyla sonuçlanmaması için gebeliği sona erdirmenin tıbbi sürecidir. Hamileliğiniz kaç haftaya bağlı olduğunuza bağlı olarak, gebelik ya ilaç alarak veya cerrahi bir prosedür geçirerek sona erer. Bir kadının kürtaj yapmaya karar vermesinin pek çok nedeni vardır: Kişisel durumlar, anneye sağlık riski veya bebeğin sağlık durumunda risk olması ihtimali yüksektir.

baby-1915402_640

İstenmeyen bir gebelik komplikasyonunuz varsa, tüm seçeneklerinize bakmanız önemlidir. Bazı ülkeler ve bölgeler kürtajı reforme etmiş, diğerleri ise kadınların kürtaja erişimini kısıtlamaya devam ediyor olabilir. Hamilelik evreninize göre farklı kürtaj türleri keşfedebilirsiniz, ancak daha fazla bilgi için güvenilir ve tarafsız bir kaynakla konuşmaya değer.

Gebeliği Sonlandırma Prosedürleri

En yaygın kürtaj şekli ‘vakumlama’ olarak adlandırılan bir cerrahi prosedürdür. Bu, küçük bir plastik tüp ile uterusun iç kısmına vakum uygulayarak rahim içeriğinin alınmasını içerir. Bu, gebeliğin 7-12 haftasında yapıldığında, güvenli, basit ve düşük riskli bir prosedürdür. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer, ancak yaklaşık 4 saat boyunca klinikte veya hastanede bulunmanız gerekir.

9 haftadan daha erken gebelikleri sona erdirmek için kullanılan, cerrahiye göre düşük riskli bir alternatif, RU486 (mifepriston) adı verilen bir ilaçtır. Bazen ‘kürtaj hapı’ denir ve bu prosedür için kullanılan en yaygın ilaçtır. Gebeliğin ilk 9 haftasında kullanıldığında % 98’e kadar etkili olur.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2022 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.