Bebeklerde Uyku Düzensizliği

Bebeklerde uyku düzensizliğinin bazı nedenleri vardır. Aslında bebeklerin uyku düzeni ilk doğdukları andan itibaren normaldir. Ancak bazı faktörler, bu durumu etkiler. Kabızlık sorunu, bebeklerin uyku düzenini bozan durumlardan bir tanesidir.

uyuyan bebek

uyuyan bebek

Bebeklerin uyudukları ortamda, uyku düzenini etkileyen faktörlerdendir. Bebeklerin uyudukları ortamın; sessiz, karanlık ve oda sıcaklığında olması gerekir. Gecenin belli saatlerinde, bebekler acıkırlar ve karınlarının doyurulması gerekir. Eğer düzenli olarak beslenmeleri yapılmazsa, bu durum bebeklerin uyku düzenine yansır.

Bazı durumlarda, bebekler aniden gece yarısı uyanabilirler. Bu durumda uyku düzenlerinin sağlanması için, anne ve babaların bebeklerini tekrardan uyutmaları gerekir.

Yeni Doğanlarda Uyku Düzeninin Sağlanması

Özellikle yeni doğan bebeklerde gaz probleminden dolayı, gece yarısı uyanma durumları yaşanır. Anne ve babanın bu durumda, gaz problemini gidermeleri gerekir.

bebeklerde uyku problemi

bebeklerde uyku problemi

Yeni doğan bebeklerin, bu yaşlardan itibaren yalnız yatma alışkanlığına sahip olması sağlanmalıdır. Eğer bu durum sağlanmaz ise, ilerleyen yaşlarda bebeklerin uyku düzeni bozulur ve ebeveynlerinin yanında olmadıkları zaman uyuyamazlar.

Tüm bu etkenler, bebeklerdeki uyku düzeninin normal olabilmesi için dikkate alınması gereken etkenlerdendir.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Kelimenu. Tüm Hakları Saklıdır.